Chcesz włączyć się w prace synodu? Adoptuj biskupa!

Chcesz włączyć się w prace synodu? Adoptuj biskupa!

Synod o rodzinie trwa od 4 października. Media donoszą o przeróżnych wypowiedziach ojców synodalnych. Od tych bardziej konserwatywnych (vide przemówienie pierwszego dnia kardynała Erdo) po te bardziej liberalne. Z jednymi się zgadzamy, z innymi nie. Wydaje się, że nie mamy żadnego wpływu na przebieg synodu. Nie ma nas w Watykanie, nie jesteśmy ojcami synodalnymi ani audytorami. Błąd, możemy zrobić coś, bez czego biskupi i reszta zgromadzenia sobie nie poradzą – możemy się modlić.

IMG_5769

Modlitwa ma wielką moc. Choć wydawać by się mogło, że nasze jedno „zdrowaś Maryjo” nie ma żadnego wpływu na przebieg obrad w Watykanie, to jest zupełnie odwrotnie. Konsekwentna, szczera, wytrwała modlitwa może zdziałać prawdziwe cuda. Taka modlitwa jest dziś szczególnie potrzebna w Watykanie. Każdy chyba się zgodzi, że rodzina narażona jest w dzisiejszym, coraz bardziej zlaicyzowanym i zgenderyzowanym świecie, na różne niebezpieczeństwa. Osłabiany jest jej autorytet, jej nierozerwalność, coraz częściej słyszymy o rozwodach, życiu na „kocią łapę”, zdradach, niedojrzałości ludzi zawierających sakrament małżeństwa… O różnych dziwnych pomysłach jak „małżeństwa” homoseksualne już nie wspominając. Listę zagrożeń można spokojnie wydłużać.

Widać wyraźnie, że zwołanie synodu poświęconego rodzinie jest dziś bardzo potrzebne. Ojcowie synodalni, audytorzy muszą dogłębnie zastanowić się nad rolą i miejscem rodziny w świecie współczesnym. Możemy im w tych rozmyślaniach pomóc naszą modlitwą. A modlić się możemy nie tylko za całe zgromadzenie synodalne, ale również za jednego, konkretnego biskupa. Na stronie https://www.adoptabishop.org/en można w dosłownie minutę wylosować jednego z obradujących hierarchów i codziennie, regularnie się za niego modlić. Ja już to zrobiłem i modlę się za arcybiskupa Claudio Maria Celli, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.

bishopZachęcam was do włączenia się w tę akcję. Zaadoptujcie któregoś z biskupów i módlcie się za nich. Niech będą otwarci na działanie Ducha Świętego, On już wie, jak pokierować synodem. Jeśli zdecydujecie się na adopcję, dajcie znać w komentarzach, kogo wam Pan Bóg przydzielił. Wierzę w to, że nasza wspólna modlitwa może wiele zdziałać i pomóc całemu synodowi rozeznać rolę i miejsce rodziny w świecie współczesnym.