5 dobrych książek na wakacje

5 dobrych książek na wakacje

Lipiec – pierwszy z wakacyjnych miesięcy. Studenci i uczniowie wszystkich szkół i klas mają wakacje, rozpoczynają błogi wypoczynek po trudach roku szkolnego. Dorośli biorą w pracy urlop, wyjeżdżają na plaże w Hiszpanii, Chorwacji, Bułgarii i innych krajach. Co bardziej patriotyczni wybierają równie piękne polskie morze lub góry. Czas spędzony w podróży np samolotem lub wylegiwania się na słonku można wykorzystać na przeczytanie dobrej książki, do czego was gorąco zachęcam i przedstawiam swoje propozycje na wakacyjne lektury.

 

1. Ksiądz Andrzej Draguła, Emaus. Tajemnice dnia ósmego

maxi_p2165595703

Książka, którą aktualnie czytam. Idealna na podróż, nie tylko ze względu na wymiary i objętość, ale też dlatego, że jej głównym tematem jest pewna podróż, która się wydarzyła 2000 lat temu. Dwóch mężczyzn podróżowało do pewnej miejscowości, w drodze dołączył do nich trzeci, którego jak się okazało, dobrze znali. Ks. Draguła tę wyprawę przypomina i rozkłada na czynniki pierwsze. Bardzo dobra lektura.

2. Ojciec Święty Franciszek, Laudato Si’

encyklika-laudato-si

Najnowsza encyklika Franciszka. Jej głównym tematem jest ekologia. Czytając ten tekst warto pamiętać, że jego przesłaniem jest troska o nasz wspólny dom, czyli Ziemię. Wiem, że pewnie przeczytaliście mnóstwo opinii o tej encyklice. Wiele było bardzo pozytywnych i przychylnych, ale bywały też głosy krytykujące ten dokument. Warto jednak go przeczytać, aby wyrobić sobie własne zdanie. Tym bardziej, że Laudato Si’ kosztuje zaledwie 5 zł.

3. Michael Dobbs, House of Cards

Dobbs_HouseofCards_500pcx_

Powieść, na podstawie której powstał jeden z moich ulubionych seriali. Warto sięgnąć po ten tytuł. W książce dzieje się jeszcze więcej niż w serialu, akcja jest niesamowicie wciągająca i intrygująca. No i pojawiają się wątki, o których w serialu nie było ani słówka. Gratka nie tylko dla fanów serialu. Nadmieniam również, że w sierpniu planowana jest premiera drugiej części 😉

4. Dominikanie i przyjaciele, W drodze 7/2015 (503)

11694989_781090128674905_7331757016509291033_n

Nie jest to książka w ścisłym tego słowa znaczeniu, choć pod względem objętości i zawartości myślę, że można to spokojnie pod tę kategorię podciągnąć. Każdy kolejny numer W drodze to wyzwanie. Wyzwanie dla intelektu, światopoglądu. Redakcja nie boi się podejmować trudnych, kontrowersyjnych tematów. Jak choćby w lipcowym numerze, z którego można się dowiedzieć ile zarabia ksiądz, czy wyrzucanie jedzenia jest grzechem, co się dzieje z pieniędzmi, które dajemy na tacę itp. No i te okładki!

5. Szymon Hołownia, Last minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie

Holownia_24hchrzescijanstwa_500pcx

Szymona Hołownię można lubić lub nie. Nie ulega jednak wątpliwości, że dzięki swoim podróżom, których odbył bardzo dużo (lekki rym) poznał Kościół powszechny jak niewielu katolików w naszym kraju. I tym swoim doświadczeniem dzieli się w książce Last minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie. To wyjątkowe kompendium wiedzy na temat Kościoła między innymi w Afryce, Azji, Ameryce Południowej. Autor bardzo trafnie pokazuje, że nasze lokalne wojny i wojenki w perspektywie globalnej są po prostu śmieszne. Pozycja naprawdę warta przeczytania.

To by było tyle. Życzę Wam wszystkim udanych wakacji, abyście wypoczęli po trudach roku szkolnego czy akademickiego. Wykorzystajcie ten wspaniały czas na poszerzanie swoich horyzontów, czytajcie dobre książki, słuchajcie muzyki, oglądajcie filmy, pijcie piwo, bawcie się. Wszak sam Jezus Chrystus powiedział do swoich uczniów: „wypocznijcie nieco!” Pamiętajcie tylko o jednym – nie ma wakacji od Pana Boga. Nie ma. On jest przy każdym z nas, czy to w górach, czy na plaży, czy na Mazurach. Nie zapominajmy o tym naszym Towarzyszu.