Stacja7 - w drodze do ŚDM

Stacja7 – w drodze do ŚDM

Konstancin-Jeziorna. Sympatyczna, schludna, ładna miejscowość położona pod Warszawą. Zwykle pewnie nie doświadcza obecności zbyt wielu turystów. W miniony weekend jednak sielskie i spokojne życie mieszkańców tej miejscowości zostało zakłócone. A wszystko przez Stację7 i Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM 2016.

IMG_6939

Do Konstancina-Jeziornej zjechali się młodzi ludzie z całej Polski. Celem ich podróży były warsztaty dziennikarskie przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Ja, jako student dziennikarstwa, jechałem na nie pełen ciekawości, ale też lekko zdenerwowany. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie Stacja7 jest moim ulubionym portalem o tematyce chrześcijańskiej w całym internecie. Wszak to właśnie tam stawiałem swoje pierwsze, blogowe kroki. Nie ukrywam, że możliwość poznania „w realu” osób, które znałem do tej pory tylko głównie z pracy w tym portalu i z twittera, napawały mnie lekkim poddenerwowaniem. No, ale do rzeczy.

IMG_6937

Warsztaty zostały przygotowane i przeprowadzone w bardzo profesjonalny sposób. Wybór miejsca spotkania, zaproszeni prelegenci, tematyka – to wszystko to był prawdziwy strzał w dziesiątkę. U Ojców Pallotynów w Konstancinie-Jeziornie można było spotkać między innymi Marka Zająca, Jakuba Szymczuka, Szymona Hołownię, Mateusza Ochmana, Anetę Liberacką i wiele, wiele innych, znanych osób. Widać więc, że warsztaty prowadzili mistrzowie w swoim fachu.

Nie chcę tutaj przedstawiać całego planu warsztatów, ten można spokojnie znaleźć w internecie. Podzielę się z Wami tym, co mnie najbardziej zainteresowało i poruszyło.
Pierwszym blokiem tematycznym, na który bardzo czekałem, było spotkanie prowadzone przez Adriana Wawrzyczka i Mateusza Ochmana. W bardzo przystępny i zrozumiały chyba dla każdego sposób wyjaśnili oni coś, czego mi do tej pory nie potrafił wyjaśnić nikt, czyli fejsbukowy Edge Rank. O co tu chodzi? W skrócie jest to sposób w jaki Facebook przelicza wagę każdego posta, co wpływa na to, jak długo on (post) „żyje” w sieci. No i można było się dowiedzieć, że hasztagi na fejsie są jak komary – jest ich dużo i nikt nie wie po co są oraz, że Snapchat jest suuuuuper.

IMG_6957Najbardziej chyba jednak czekałem na spotkanie z Jakubem Szymczukiem. Fotoreporter „Gościa Niedzielnego”, autor jednego z najbardziej znanych zdjęć Franciszka oraz zdobywca niemalże wszystkich najbardziej prestiżowych nagród za swój fotoreportaż z ukraińskiego Majdanu podzielił się kilkoma praktycznymi uwagami na temat tego, jak robić dobre zdjęcia. Ogromnym dla mnie powodem do radości i dumy była chwila, w której Kuba Szymczuk mówiąc o tym, jakiego trybu w aparacie używać, gdy zdjęcie trzeba wykonać szybko, powiedział, że poleca tryb Av. Sam używam go również bardzo chętnie od dłuższego czasu.

IMG_6982Ostatnim punktem warsztatów było spotkanie z Szymonem Hołownią. Było to bardzo mocne i konkretne zakończenie. Szymon z właściwą sobie energią i humorem opowiadał o tym, jakie przeszkody czekają wolontariuszy w związku z ŚDM, ale równocześnie dodawał nam, młodym, dużo siły i otuchy. Zachęcał do tego, byśmy robili swoje, nie zważając na to, że czasem nawet nasi bracia katolicy będą krzywo patrzeć na nasze działania. Uczulał również, aby unikać kościelnej nowomowy, a raczej tłumaczyć ją przez świadectwo. Chcesz wyjaśnić komuś znaczenie słowa „miłosierdzie”? To bądź miłosierny. Proste? Teoretycznie tak.

IMG_7033

Podsumowując – naprawdę opłacało się przyjechać do Konstancina-Jeziorna na warsztaty dziennikarskie przed Światowymi Dniami Młodzieży. Stacjo7 – jeszcze raz ogromne, stokrotne dzięki. Za Waszą życzliwość, otwartość, uśmiech, „zwykłość”. A jednocześnie za profesjonalizm, wysoką jakość merytoryczną zajęć. Ci, którzy nie byli mogą naprawdę żałować. Można było spotkać nie tylko ekipę najlepszego portalu w internecie, ale również jego bardzo zaangażowanego fana – mnie 😉

PS: Chodzą słuchy, że takie warsztaty przed ŚDM jeszcze się odbędą, ale ćśśśśśśś.
PS1: Poniżej chyba moje ulubione zdjęcie z warsztatów.

IMG_7036