Nieznany święty

Nieznany święty

18 maja. Większości Polaków ta data kojarzy się albo z dniem urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, albo z niczym. Mało kto zdaje sobie sprawę, że tego dnia w Kościele katolickim obchodzimy liturgiczne wspomnienie pewnego bardzo bliskiego mi świętego męczennika o wdzięcznym imieniu Eryk.

St Eric IX 2

O św. Eryku mówi się bardzo mało, wręcz wcale. Nie znalazłem nawet we wszechwiedzącym internecie żadnej wzmianki jakiegokolwiek księdza o tym świętym. Nie znalazłem zbyt wielu obrazów z jego podobizną, żadnych ikon. A szkoda, bo życiorys Eryka nadaje się na chociaż jedno kazanie.

Eryk urodził się około roku 1120 jako syn Jedwarda i Cecylii, w okolicy szwedzkiego jeziora Melar. Odebrał bardzo staranne, chrześcijańskie wychowanie. Około roku 1150 król Szwecji Swerker I Starszy powołał Eryka na współwładcę. Po śmierci króla (prawdopodobnie został on zamordowany) przejął tron jako samodzielny władca Eryk IX. Jak król przyczynił się do założenia wielu parafii i zakonów, skodyfikował prawo według wymogów Ewangelii. Założył klasztor w Uppsali, sprowadzając do niego mnichów z Danii. Eryk był bardzo gorliwym chrześcijaninem – często osobiście odwiedzał chorych, budował i bogato wyposażał kościoły, troszczył się o godny kult Boży. W 1154 roku zorganizował zwycięską wyprawę na Finlandię, którą schrystianizował. Towarzyszył mu św. Henryk, biskup Uppsali, który został w podbitym kraju i zginął tam z rąk żołnierza, którego wcześniej obłożył kościelną karą za morderstwo.

St Eric IX 1Rewolucyjne rządy Eryka IX nie przypadły do gustu antykatolickiej szlachcie szwedzkiej. Nie podobały jej się zwłaszcza nalegania króla, aby odprowadzać dziesięcinę na wsparcie Kościoła, tak jak było to praktykowane w całej ówczesnej Europie. Zaczęli oni czyhać na życie swojego króla. Dołączył do nich syn króla Danii, Magnus. Gdy któregoś razu, podczas Mszy Świętej, w której uczestniczył król Eryk, doniesiono mu iż do miasta nadciągają zbuntowane oddziały pod przewodnictwem Magnusa, miał on wypowiedzieć słowa: „Skończmy chociaż ofiarowanie. Reszta wieczerzy odbędzie się gdzie indziej.” Po zakończeniu Mszy wpadł w ręce buntowników. Był wyśmiewany, torturowany, bity, a na koniec ścięty.

Ofiara życia króla Eryka IX przyniosła wymierne owoce, bo już w 3 lata po jego śmierci, w pogańskiej Starej Uppasali, w której zginął i został pochowany, powstała założona przez papieża Aleksandra III metropolia, a jego kult rozszerzył się na całą Szwecję. W 1256 roku biskup Uppsali wystosował list do papieża z prośbą o przyznanie odpustu pielgrzymom przybywającym do grobu męczennika. Dziś jest on patronem całej Szwecji, która w zdecydowanej większości jest krajem protestanckim. W stolicy Szwecji, czyli Sztokholmie w 1892 roku wybudowano kościół pod wezwaniem św. Eryka, zaś w 1953 roku podniesiono go do rangi katedry, ustanawiając jednocześnie diecezję sztokholmską. Jest to jedyna diecezja rzymskokatolicka w Szwecji.

Katolska_Domkyrkan_Stockholm

W dniu liturgicznego wspomnienia mojego patrona, chcę go prosić o to, by nie zapominał modlić się za mnie. Św. Eryku, wyproś dla mnie, szczególnie podczas tego wyjątkowego okresu nowenny przed Zesłaniem Ducha Świętego, wszelkie łaski od naszego Pana. Bądź moim patronem i orędownikiem i przyjacielem. Wspieraj mnie, bym kiedyś w niebie, już po wskrzeszeniu, po zmartwychwstaniu mógł do Ciebie podejść i uścisnąć Ci rękę. 

Święty Eryku – módl się za nami!