Parafia na peryferiach, czyli co się działo w Łomży.

Parafia na peryferiach, czyli co się działo w Łomży.

Czy Kościół to tylko ludzie młodzi? Od kogo papież Franciszek uczył się wiary? Co to jest nawrócenie pastoralne? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi młodzi ludzie z całej Polski i zza wschodniej granicy podczas XII Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które odbyło się w Łomży.

10922455_831696976889371_5327303139998425957_n

Ten wpis nie będzie kolejną relacją sprawozdawczą. Takich jest mnóstwo w internecie. Chcę się z Wami podzielić paroma swoimi wnioskami po zakończonym już Forum w Łomży.

Nie będzie chyba zaskoczeniem, jeśli napiszę, że bardzo rezonuje we mnie konferencja bpa Grzegorza Rysia. Swoje wystąpienie zaczął on od postawienia tezy, że katolicki lider musi być rozgrzeszonym grzesznikiem oraz posiadać AKTUALNE doświadczenie Jezusa Chrystusa. Czyli taka osoba musi zdawać sobie sprawę ze swojej grzeszności i być w stanie łaski uświęcającej oraz mieć realne poczucie, że Jezus żyje i działa cuda teraz, w tym momencie. Wszystko po to, by móc skutecznie ewangelizować.
Biskup uświadomił uczestników Forum, że muszą sobie zdawać sprawę z tego, od kogo wiarę otrzymali i komu chcą ją przekazać. Jako przykład podał jedną z katechez papieża Franciszka, który mówił w niej, że wiary uczył się od babci oraz od pewnej zakonnicy. Od kogo my uczyliśmy się wiary? To pytanie zadał biskup zgromadzonym na auli młodym.

Bardzo mnie uderzyły słowa, którymi dzieliły się młodzieżowe delegacje ze wschodniej części Europy. Ukraińcy, którzy opowiadali o wojnie i o tym, jak to wpływa na ich przygotowania do ŚDM czy Rosjanka, która nawróciła swoją babcię i doprowadziła ją do przyjęcia sakramentu chrztu w wieku 85 lat – to były naprawdę mocne świadectwa wiary. Pokazały, że całkiem blisko nas nasi bracia i siostry modlą się o choćby jednego kapłana, są świadkami agresji, brutalności i wojny. I bardzo prosili o modlitwę. Nie zostawiajmy ich samych.

Bardzo zapadły mi w pamięci również słowa bpa Wodarczyka: „Tam gdzie jesteście, tam jest parafia”. Genialnie wpisywały się w hasło tegorocznego Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży „Od parafii do peryferii”. Gdzie jest parafia? Tam gdzie są chrześcijanie! Może być na uczelni, w pracy, w domu, w parku – wszędzie tam, gdzie są ludzie, którzy wierzą w Chrystusa. Tam jest Kościół, tam jest parafia. Jeśli jesteśmy na peryferiach – to parafia staje się peryferią. To bardzo piękny obraz.

Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży było również miejscem wymiany doświadczeń z tego, co już w diecezjach udało się zrobić przed Światowymi Dniami Młodzieży. Przedstawiciele poszczególnych diecezji dzielili się swoimi przemyśleniami i refleksjami. Patrząc na to, co już udało się zrobić, jakie są plany na przyszłość – jestem przekonany, że ŚDM w Krakowie będą bardzo dobrze przygotowane.

IMG_2771

„Kościół nie zaczyna się i nie kończy na młodych” – apelował podczas Mszy Świętej kończącej Forum bp Adam Wodarczyk. To bardzo ważne i trafne słowa. Skupiamy się na przygotowaniach do przyjęcia milionów ludzi młodych, jednak nie możemy zapominać, że to tylko część Kościoła. Młodym trzeba uświadamiać, że Światowe Dni Młodzieży to tylko wydarzenie, mające pomóc im pokochać Kościół. Ale dopiero razem z dziećmi, osobami starszymi i dorosłymi tworzymy „jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”.