O WOŚP, jałmużnie i smutku

O WOŚP, jałmużnie i smutku

Działalność charytatywna w naszym kraju to bardzo niegodziwe zajęcie. I to wcale nie dlatego, że Polacy nie chcą się dzielić swoimi dobrami, bo robią to szczodrze. Jednak zakładając i prowadząc fundację trzeba liczyć się z tym, że rzesze rodaków będą nam nieustannie patrzyły na ręce i zaglądały do portfela.

3264111466_2068410538_o

Corocznie, zaraz po sylwestrze, w Polsce rozpoczyna się wojna. Rozkręca się ona wraz ze zbliżającym się finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Rozpoczyna się zestawianie Orkiestry z Caritasem i innymi charytatywnymi fundacjami i wypominanie ile kto daje pieniędzy. Obie strony barykady zawsze twierdzą, ze „my jesteśmy lepsi”. A jeśli jesteś katolikiem i dajesz na WOŚP to wiedz, że z chwilą gdy Twoje pieniądze lądują w puszce trzymanej przez wolontariusza, to dla wielu członków Kościoła już zostałeś z niego wykluczony.

Przed tegorocznym finałem WOŚP udostępniłem na facebooku na swojej tablicy wpis z bloga Halo Ziemia (KLIK). Zaraz napisał do mnie jeden z moich znajomych, informując mnie, że się z tym nie zgadza. Ów znajomy w dosyć natarczywy i chwilami agresywny sposób usiłował mi narzucić swoje racje. Dowiedziałem się między innymi tego, że uratowane życie dzięki zakupionemu przez Orkiestrę sprzętowi wcale nie jest niczym dobrym, gdyż na Przystanku Woodstock (rzekomo finansowanemu za pieniądze z WOŚP) ludzie bezkarnie uprawiają seks w rozdawanych na prawo i lewo prezerwatywach. Od razu informuję – dla mnie choćby jedno uratowane życie dzięki ofiarności Polaków to cud. A takich istnień jest wiele. W szpitalu, w którym jako położna pracuje moja mama, znajduje się sprzęt do ratowania wcześniaków, zakupiony własnie z pieniędzy Orkiestry. I naprawdę niejedno dziecko dzięki niemu żyje i rozwija się po dziś dzień. 

W rozmowie został poruszony również temat jałmużny. Kolega wypomniał, że Pismo Święte powiada, aby składać ją w cichości i nie trąbić naokoło, że „dałem 5zł na WOŚP!”, a Owsiak robi raz w roku show, w którym co chwila informuje ile już zebrał pieniędzy. Gdzie tu owa cichość? Otóż, cichość i pokora, o której mowa, znajdują się w każdym człowieku, który wrzuca drobniaki do puszki. Jeszcze nie spotkałem nikogo, kto latałby po mieście i wykrzykiwał ile to monet umieścił w puszce.

8379608753_0b26d46e2f_o

Osobiste poglądy pana Owsiaka mnie nie interesują. Ważniejsze dla mnie jest to, że przez jego ręce dzieje się wiele dobra. Myślę, że on sam sobie z tego nie zdaje sprawy. Mimo tego, że w swoich deklaracjach daleko mu do kościoła katolickiego to trzeba nam ludzi z pomysłem, takich jak on. Tak wiem, mamy Caritas. Ale jak widać sam Caritas nie wystarczy. Obie te fundacje zajmują się trochę inną działką pomocy społecznej. I obie są w tym kraju potrzebne. I żeby była jasność – nie podzielam poglądów pana Jerzego. Moim Bogiem jest JESTEM, a nie kryszna, którego kult rzekomo szerzy pan Owsiak na Woodstocku.

Cała ta konwersacja smuci mnie z jednego powodu – ów kolega nie potrafił przeprowadzić spokojnej, merytorycznej rozmowy. Dyskusja opierała się na oskarżaniu, atakowaniu, narzucaniu mi swojego zdania. Czy już naprawdę jest z nami tak źle, że nie potrafimy uszanować tego, że nie wszyscy myślą tak, jakbyśmy chcieli? Instytucje charytatywne mają to do siebie, że ich wspieranie jest dobrowolne. Nie podoba mi się WOŚP? Mogę wesprzeć Caritas. Nie podoba mi się Caritas? Mogę wesprzeć Fundację Kasisi lub Dobrą Fabrykę. I wiele, wiele innych. Ubóstwa, chorób, głodu na świecie jest tyle, że dla każdego znajdzie się miejsce, gdzie będzie mógł zostawić parę groszy.

4276383146_ed52245be5_o

Jeśli jednak mimo wszystko tak bardzo gryzie cię Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a może bardziej Jerzy Owsiak, to zapraszam cię do wysłania światełka do nieba. Odejdź od komputera, uklęknij, usiądź wygodnie, zamknij oczy i pomódl się. Za WOŚP, za Owsiaka, za wszystkich chorych i potrzebujących pomocy. Zrobisz tym więcej dobrego niż wylewaniem pomyj na głowę tych, którzy w dobrej wierze wspierają dobre dzieło.