Ludzie Wielkiej Nocy

Ludzie Wielkiej Nocy

Wspólnota. Wokół tego jednego słowa powstało już mnóstwo publikacji, książek, prac naukowych. W gąszczu lektur związanych z tym tematem książka „Ludzie Wielkiej Nocy” to pozycja obowiązkowa.

LUIS-ANTONIO-TAGLE_ARAIMA20130211_0187_1

Na początek słów parę o autorze. Kardynał Luis Antonio Gokim Tagle od 2011 roku jest arcybiskupem Manili w Filipinach. Uchodzi za jedynego kardynała, który potrafił do łez rozśmieszyć Benedykta XVI. Kardynał Tagle nazywany jest „Wojtyłą z Azji”, był wymieniany w gronie potencjalnych faworytów do papiestwa po abdykacji papieża Benedykta. Studiował na uniwersytetach w Manili i Waszyngtonie. Gdy w 2012 roku odbierał biret kardynalski z rąk Ojca Świętego Benedykta XVI był tak przejęty, że aż się popłakał. Szczególną duszpasterską troską otacza on ludzi młodych i ubogich.

Książka „Ludzie Wielkiej Nocy” wydana przez wydawnictwo WAM, jest zapisem wykładów wygłaszanych na Loyola School of Theology na Filipinach oraz rekolekcji głoszonych dla sióstr zakonnych. Tematem wszystkich wystąpień była wspólnota – jej geneza, cechy, zagrożenia. Kardynał swoje rozważania opiera na tekstach z Ewangelii oraz Dziejów Apostolskich opisujących zmartwychwstanie Chrystusa, Jego wniebowstąpienie oraz funkcjonowanie wspólnoty Apostołów już po tych wydarzeniach. Kardynał zastanawia się, czy w dobie globalizacji, gdzie w ciągu paru sekund możemy skontaktować się z człowiekiem oddalonym od nas o tysiące kilometrów jest ona nam jeszcze na coś potrzebna? Czy może globalizacja paradoksalnie pogłębia nasze poczucia osamotnienia i odizolowania? Autor pokazuje nam również mechanizmy tworzenia wspólnoty, wyjaśnia co jest celem wspólnoty, co ją umacnia, a co osłabia. Wszystkie te kwestie opiera o fundamentalną prawdę naszej wiary, czyli zmartwychwstanie Chrystusa i zesłanie Ducha Świętego. Tenże Duch prowadzi i uświęca wspólnotę jako całość, ale również jej pojedynczych członków, które tę całość tworzą.

ludzie-wielkiej-nocy-b-iext24457913-191x300

W książce znajdziemy bardzo dużo historii, które przydarzyły się kardynałowi Tagle w czasie jego posługi kapłańskiej. Doskonale obrazują one omawiane zagadnienie. Pomagają przyswoić sobie treści, które właśnie odczytujemy, jak również zachęcają do refleksji – co ja bym w takiej sytuacji zrobił? Duchowny nie boi się przyznać, że w wielu przypadkach był egoistą, że zachował się nieodpowiednio. To jest ogromna wartość tej książki, ponieważ pokazuje kardynała jako jednego z nas, normalnego, GRZESZNEGO człowieka.

Jeśli jesteś ciekaw, po co człowiekowi wspólnota, czy jednomyślność jest w niej dobra, czy komunikacja to komunia, czym one są – sięgnij po tę książkę. Lektura na 2-3 dni. Warto je poświęcić na ubogacenie swojego ducha.