Nergal, Czubaszek i Boże Narodzenie

Nergal, Czubaszek i Boże Narodzenie

Bożonarodzeniowa reklama sieci sklepów Empik już przyniosła oczekiwane rezultaty. Jest o niej głośno, wszyscy o niej mówią i piszą. Czyż nie taki właśnie cel przyświeca reklamie?

10598001346_2f99e18694_o

Celem reklamy jest jak najkorzystniejsze zaprezentowanie określonego produktu, przedstawienie go w sposób ciekawy, nietuzinkowy, prowokujący. Do zareklamowania swojej oferty bożonarodzeniowej marketingowcy sklepu Empik zaprosili kilka znanych osób, w tym Nergala i Marię Czubaszek. Wykorzystanie wizerunków tych dwóch osób do prezentacji świątecznej oferty jest co najmniej zastanawiające. Dlaczego? Zacznijmy od podstaw. Nie byłoby oferty bożonarodzeniowej Empiku gdyby nie było Bożego Narodzenia. Proste prawda? Jednak wielu pracowników tego sklepu chyba o tym zapomniało. Boże Narodzenie nie jest świętem świeckim, jest uroczystością kościelną, niezwykle głęboko zakorzenioną w tradycji naszego narodu. Uważam za kompletną pomyłkę, że do kupna prezentów dla najbliższych mają zachęcać osoby, które z Kościołem nie mają zbyt wiele wspólnego. Przypomnę dlaczego.
Adam „Nergal” Darski, lider zespołu Behemot (już sama nazwa zespołu jest w tym kontekście niezwykle znacząca i wymowna) na miano wroga Kościoła zasłużył sobie tym, że podczas jednego ze swoich koncertów podarł Biblię nazywając ją przy okazji „gównem” oraz „kłamliwą księgą”. Kościół katolicki określił zaś bardzo wdzięcznym mianem „najbardziej zbrodniczej sekty”. Milusi człowiek prawda?
Pani Maria Czubaszek wspólnocie Kościoła naraziła się swoimi wielokrotnymi słowami o aborcji. Sama dokonała dwóch zabójstw swoich dzieci. „Zrobiłam to dwa razy. Nigdy z tego powodu nie miałam traumy, tylko mówiłam: Boże, jak to cudownie, że ja to zrobiłam” Zastanawia mnie w tej wypowiedzi pani Czubaszek wezwanie Imienia Bożego. Zdaję sobie sprawę, że dla niej było to chyba coś w rodzaju przecinka, jednak to jedno słowo brzmi w jej ustach dosyć dziwnie. „Nie lubię dzieci, więc je zabiłam – i dobrze.” Pozwolicie, że nie skomentuję tych słów.

Co chciał osiągnąć Empik wybierając takie, a nie inne osoby do reklamy? To, co już udało im się osiągnąć, czyli rozgłos. I nie byłoby nic złego w tym, że Empik do reklamy swoich produktów wybrał Darskiego i Czubaszek gdyby dotyczyło to każdej innej oferty niż bożonarodzeniowa. Ta para pasuje mi bardziej do Halloween. Zastanawia mnie, czy pracujący w tej sieci sklepów katolicy mieli odwagę powiedzieć „nie”, gdy dowiedzieli się o doborze osób do reklamy. Chciałbym wierzyć, że tak, że starali się zasugerować, podsunąć osoby bardziej kompetentne, budzące większą sympatię i zaufanie.

ksiazki

W sieci powstało już wydarzenie „Bojkot Empiku” zachęcające do rezygnacji z zakupów w tej sieci sklepów. Czy takie akcje mają sens? Empik i tak nie zmieni swoich decyzji, stoją za tym pewnie kontrakty i pieniądze, więc to nie takie proste. Pomijam już fakt, że Empik jest sklepem drogim (jeśli chcecie linki do TANICH księgarń – piszcie na priv) co sprawiło, że już dawno temu zrezygnowałem z zakupów w nim.

Można kwestionować decyzje empikowych speców od marketingu, jednak myślę, że jeśli zajrzymy do tego sklepu i wyjdziemy z niego z książką, płytą czy czymkolwiek innym, to do piekła nas to nie zaprowadzi. Empik jest tylko sklepem, kupione w nim Pismo Święte spełnia te samą funkcję, co kupione w księgarni św. Pawła, kupiona w Empiku choćby najnowsza książka Szymona Hołowni jest tak samo katolicka, jak zdobyta bezpośrednio w wydawnictwie Znak.